Jantar z mojej wyobraźni.

Jantar z mojej wyobraźni.

czwartek, 26 czerwca 2014

Recenzja " Magiczne zwierzenia" Alicji Zając
tytuł: Magiczne zwierzenia
autor: Alicja Zając
ilość stron: 54
wydawnictwo: Wydawnictwo literackie Białe Pióro
rok wydania : 2014
okładka : miękka
ISBN: Recenzja tomiku   „Magiczne zwierzenia”  Alicji Zając.

Czym jest poezja?
 Poezja to śpiew duszy. Poezja to melodia płynąca z głębi człowieczego jestestwa. Jeśli dusza czuje się szczęśliwa, spełniona powstają wiersze o miłości, aniołach, pięknie natury. Dusza szczęśliwa dostrzega te wszystkie uczucia. Jeśli dusza płacze i łka, powstają wiersze o smutku, poszukiwaniu sensu życia, o rozpaczy.
 Kim jest Alicja Zając?
Autorka jest przede wszystkim osobą pełna energii, pozytywnego nastawienia do ludzi i świata, przepełniona miłością i empatią.  Alicja Zając - urodzona i zamieszała w Jarosławiu. Od dzieciństwa przejawia w sobie różne talenty artystyczne. Już jako dziecko, będąc w szkole podstawowej, recytowała wiersze na akademiach  i w instytucjach państwowych, czynnie biorąc udział w wydarzeniach kulturalnych miasta. Z zawodu włókiennik i projektant odzieży. Potrafi z niczego zrobić dzieło sztuki, stosując odpowiednie gamy kolorów i ich łączenia. Jej pasja to: taniec, śpiew, muzyka, plastyka, dekoracja wnętrz i architektura. Od 2000 roku zajmuje stanowisko Prezesa Jarosławskiej Fundacji "Pomocna dłoń".  Jest inicjatorką i prowadzącą regionalny program "Masz talent", promujący zdolną młodzież z całego województwa podkarpackiego. Jako prezes fundacji organizuje koncerty charytatywne z udziałem znanych gwiazd polskiej estrady i nie tylko.  
Biorąc pod uwagę tą krótką notkę biograficzną i analizując krótkie chwile spędzone z autorką wierszy, spod pióra Alicji mogły wypłynąć tylko śpiewne strofy o szczęściu, miłości, aniołach i kwiatach. Jestem o tym głęboko przekonana, że Alicja Zając jest kobieta szczęśliwą i spełnioną, dlatego  śpiew jej duszy jest przepełniony tak pozytywną energią i przekazem.
Zbiór opatrzony tytułem „Magiczne zwierzenia” to poetyckie spojrzenie na świat przekazane w różnorodnej artystycznej formie. Są tu przepiękne, przepełnione romantyzmem wiersze, są teksty wierszowane stanowiące przemyślenia autorki, są obrazy, między innymi magiczny anioł autorstwa Agnieszki Kazały. Anioł ten ma swoje przesłanie – przynosi szczęście każdemu kto go posiada, czyli każdemu posiadaczowi tomiku poezji Alicji Zając. Są tu zdjęcia rodzinnego miasta  autorki -  Jarosławia, ukazujące tajemnicze i magiczne zakątki , które z pewnościa nie raz były miejscem rozmyślań autorki. I wreszcie są też fotografie uwieczniające i pokazujące działalność fundacji , której autorka jest prezesem, pokazujące spotkania ze znanymi postaciami polskiej sceny – Olgierdem Łukaszewiczem, Markiem Piekarczykiem czy zespołem Pectus.

Jednym słowem jest to bardzo urozmaicony zbiór artystycznych przemyśleń Alicji, po które można sięgnąć w każdej chwili aby napawać się szczęściem anioła, przenieść się w świat duszy, czy w odległe zakątki Jarosławia. 
Okładka książki jest pięknie, klimatycznie i duchowo dobrana do zawartych treści. Tomik daje nam chwile wytchnienia i pewną dozę romantyzmu, której potrzebujemy czasem jak organizm powietrza.
A natchnienie do pozytywnego spojrzenia na świat daje nam "Anioł" Agnieszki Kazały.


Za możliwość przeczytania i przyjemność zrecenzowania dziękuję Wydawnictwu Literackiemu Białe Pióro.autor: Joanna Terka

Brak komentarzy: