Jantar z mojej wyobraźni.

Jantar z mojej wyobraźni.

wtorek, 8 lipca 2014

Zdrada - Sara Poole - recenzja

Tytuł : " Zdrada"
Autor: Sara Poole
Wydawnictwo: Ole
data polskiej premiery: 4 czerwca 2014
ilość stron: 448


Przed Tudorami byli Borgiowie - bardziej gwałtowni i bardziej niebezpieczni. Nowy thriller historyczny autorki powieści Trucizna, okrzykniętej świetną i fascynującą lekturą, przedstawia dalsze losy intrygującej, pięknej bohaterki Franceski Giordano – nadwornej specjalistki od trucizn rodziny Borgiów.

"Zdrada"  Sary Poole jest niesamowicie fascynującą lekturą, historycznym thrillerem, w którym poznajemy dalsze losy nadwornej trucicielki rodu Borgiów, znanej czytelnikom z pierwszej opowieści o jej życiu o wymownym tytule "Trucizna".
Autorka wprowadza nas w świat piętnastowiecznego Rzymu w sposób tak plastyczny, jakbyśmy odbyli nagle podróż w czasie. Za sprawą głównej bohaterki i narratorki opowieści poznajemy piękne wnętrza Watykanu i mroczne katakumby piotrowej stolicy. Sugestywne opisy niemal pozwalają nam poczuć zapach ówczesnego Rzymu. Jest to swoista spowiedź nadwornej trucicielki Rzymu Francesci Giordano, która odziedziczyła ten urząd po ojcu, ale nie w bezpośredni sposób. Musiała  najpierw usunąć z drogi człowieka nominowanego na miejsce jej ojca przez samego Papieża. Francescsa wciąga nas w rozmowę, opowiada nam w swojej narracji historię swojego życia, czasem zadjąc nam, czytelnikom pytania. Ten sposób narracji sprawia wrażenie, że stajemy się jakby naocznymi świadkami wydarzeń. Już sam urząd, jaki sprawuje Francesca budzi kontrowersje – trucicielka, czyli po pierwsze specjalistka od sporządzania trucizn i ich używania oraz swego rodzaju ochroniarz papieża Aleksandra VI. Nic co papież miał zjeść, wypić czy dotknąć nie mogło trafić do niego bez sprawdzenia przez Francescę, dlatego zazwyczaj była ona w bezpośredniej bliskości ojca świetego, co dawało jej dostęp do nieocenionej wiedzy. Piękna kobieta, kochanka Cesare  Borgii, syna papieża, nie ufa nikomu. Nie ufa swojemu spowiednikowi, czyli człowiekowi, którego ochrania, nie ufa swojemu namiętnemu kochankowi – synowi papieża. Kładąc się z nim do łoża zawsze zabiera ze sobą nóż. Sprawia wrażenie, że gra na dwa fronty. Należy do tajnego stowarzyszenia Światłość, które ma na celu pokazanie światu prawdy.  Prawdę na temat Nowego Świata, który odkrył właśnie Krzysztof Kolumb. Fakt  ten starają się niektóre kręgi ukryć przed resztą ludzkości. Dziewczyna wplątuje się w śmiertelnie niebezpieczne akcję prowadząca do zaskakujących zdarzeń. Musi pokonać szaleńca, który chce zniszczyć to, czego zobowiązała się strzec.
W naszym pojęciu postępowanie bohaterki jest niemoralne, godne potępienia. Bo czy można czymkolwiek usprawiedliwić pozbawianie kogoś życia, nawet dla tzw. wyższych celów? A jednak postać od pierwszej chwili budzi naszą sympatię. Stajemy po jej stronie.  Autorka zgrabnie manipuluje słowem, aby postawić nas w takiej sytuacji.
Opowieść która snuje Francesca wciąga czytelnika od pierwszych słów, by przerzuć go, przetrawić i wypluć na końcu z ogromnym niedosytem i chęcią czytania więcej, więcej i więcej. Na szczęście wiemy, że ukażą się dalsze losy naszej trucicielki pod  bardzo intrygującym tytułem „Kochanka”. Czy będzie kochanką kolejnych przedstawicieli z rodu Borgiów?  Szczerze polecam te powieść wszystkim, nie tylko fanom powieści historycznej, nie tylko czytelnikom kryminałów i thrillerów. Polecam, każdemu, kto lubi dobre, wciągające, fascynujące książki.
Przysłowiową wisienka na torcie Zdrady jest przepiękna, tajemnicza okładka utrzymana w tonacji purpury, czyli papieskiego koloru i krwi, która przelewana jest na kartach powieści. Okładka jest aksamitna w dotyku z pięknie żłobionymi literami, co podkreśla przyjemność obcowania z książką.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania dziękuję portalowi Duzeka.pl i wydawnictwu Ole.
Autor Joanna Terka
Brak komentarzy: