Jantar z mojej wyobraźni.

Jantar z mojej wyobraźni.

niedziela, 27 lipca 2014

Niewidzialna korona- Elżbieta Cherezińska - recenzjaAutor: Elżbieta Cherezińska
wydawnictwo: Zysk i S-KA
data wydania: 7 lipca 2014
ilość stron : 763
ISBN: 978-83-7785-137-1

Recenzja
Niewidzialna korona to książka historyczna, traktująca o historii Polski. Nie zrażajcie się tym faktem. Nie jest to książka w stylu Polski Piastów Pawła Jasienicy, a raczej coś w rodzaju  Gry o tron R.R.Martina. Ciężko mi była zabrać się za to opasłe tomisko, które opowiada nam losy Piastów z lat 1296 - 1306. Te 10 lat opowiedziane przez Cherezińską to losy przede wszystkim Władka - księcia. A kim jest ów  Władek? Chodzi o przyszłego króla Polski Władysława Łokietka. Władek jest pełen ułomności, złośliwości, staje się człowiekiem z krwi i kości. Przestaje być dla nas jednym z przyszłych królów Polski, o którym uczyliśmy się na lekcjach historii w szkole, a jego wizerunek nieodmiennie do tej pory kojarzący się nam z Pocztem Królów Polski Jana Matejki, przestaje obowiązywać. Każdy ma teraz możliwość wyobrażenia sobie tego czy innego władcy według opisu Cherezińskiej i własnej wyobraźni. Autorka przeprowadziła długie śledztwo żmudne śledztwo genealogiczne, żeby ustalić pewne fakty. Wszystko jest tu zgodne z historią. Pojawiają się jednak postaci, które istniały naprawdę, ale mało kto o nich wspomina. Przede wszystkim opisane są losy kobiet, których poczynania nie były bez znaczenia dla biegu wydarzeń. Cherezińska odnajduje te Piastówny w najróżniejszych źródłach historycznych. Sama pisze o tym, jakie mozolne śledztwo przeprowadziła, aby dokładnie opisać rolę tych kobiet dla Królestwa Polskiego. Jeśli ktoś pomyśli, że jest to kronika historyczna będzie w dużym błędzie. Na bazie zebranych przez siebie dokumentów i przeprowadzonych genealogicznych badań autorka stworzyła fascynującą opowieść przygodowo- historyczną. To taka nasza walka o tron, gra o tron, bitwa o koronę.
Pojawiają się tu również postaci magiczne, zgodne z ówczesnymi wierzeniami. Okładka świetnie oddaje atmosferę tajemniczości powieści. Można powieść tą porównać do obecnie dziejących się filmów akcji. Bohaterowie są bardzo wyraźnie nakreśleni charakterologicznie. Jednych darzymy sympatią i kibicujemy im od samego początku, inni nas denerwują, irytują. Dla nikogo nie pozostajemy obojętni. Czasem dziwimy się, dlaczego nikt do tej pory nie opisał naszej bogatej i zagmatwanej historii w ten właśnie sposób. Gdyby uczniowie uczyli się historii na takich powieściach na pewno lepiej by ją zapamiętali. Z bohaterami powieści spotykamy się w tragicznym momencie ich życia, w momencie, kiedy odnajdują ciało brutalnie zamordowanego króla Polski Przemysła II.
Miejmy nadzieję, że autorka nie poprzestanie na trzech książkach – bo oświadczyła, że pracuje nad kolejna częścią i posunie się dalej w swoim śledztwie na tropach historii naszego kraju.
Niewidzialna Korona Elżbiety Cherezińskiej to całkiem niezły kawał historii Polski opowiedziany w fascynujący sposób.
Za możliwośc przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję portalowi Duzeka.pl
Autor : Joanna Terka 


Prześlij komentarz