Jantar z mojej wyobraźni.

Jantar z mojej wyobraźni.

wtorek, 17 czerwca 2014

Twórcy literatury naszego regionu - autor Sylwia Madalińska


Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2014 nr 1 | Twórcy literatury...
Sylwia Madalińska
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Tryb.
 
 Twórcy literatury naszego regionu 
   
 

Joanna Terka

Na literackiej mapie Piotrkowa nie sposób nie dostrzec w 2014 roku nowego nazwiska i kolejnej powieści napisanej przez mieszkankę naszego miasta. Co ciekawe, debiutancka powieść Jantar i SłońceJoanny Terki, o której mowa, ma obecnie swoje drugie już wydanie. Pierwsze ukazało się w 2008 roku, lecz jak wspomina Autorka, stosunkowo słaba promocja i likwidacja wydawnictwa nie pozwoliły mu się wystarczająco "przebić" do świadomości czytelników.
Kim jest Autorka? Jak wielu wcześniejszych bohaterów naszego cyklu - nauczycielką. Pochodzi z Górnego Śląska, gdzie urodziła się w 1966 roku i spędziła dzieciństwo i młodość. Już w liceum zaczęła pisać różne formy literackie: opowiadania, wiersze itp. Jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. W czasie studiów przeprowadziła się do Piotrkowa w związku z zawarciem małżeństwa. Po zakończeniu nauki została nauczycielką nauczania początkowego.
Dopiero w 2008 roku, za namową najbliższych, Joanna Terka zdecydowała się skomponować dłuższą opowieść fabularną i zaproponować ją wydawnictwom. Powieść "Jantar i Słońce" ukazała się nakładem wydawnictwa Astra. Obecne, II wydanie z 2014 roku, zostało opublikowane przez Wydawnictwo Literackie Białe Pióro. Autorka bardzo intensywnie przystąpiła do promowania książki i daje to wiele pozytywnych efektów. Czyni to m. in. przy pomocy swojego fanpage'u na Facebooku.
Co o książce mówi sama pisarka?:
"Pisanie stało się dla mnie sposobem na życie, na oderwanie się od trosk codzienności, stało się moją pasją. Piszę różne teksty: bajki dla dzieci, opowiadania, wiersze, rymowanki oraz głównie powieści.
"Jantar i Słońce" jest powieścią z pogranicza obyczajowości i fantastyki. Jest to historia pięknej miłości, która potrafi pokonać wszelkie przeciwności losu, mimo to uważam, że książka ta jest skierowana nie tylko do pań. "Jantar i Słońce" na pewno zainteresuje wielbicieli akcji, romansów szpiegowskich i szeroko pojętej fantastyki. Jest to książka bardzo aktualna, porusza bowiem temat dręczący współczesną część społeczeństwa pracującego w różnych korporacjach i agencjach. W zawoalowany sposób przedstawia problem wyboru, przed którym stają współcześni ludzie - lojalność wobec pracodawcy czy rodzina i miłość?
Głęboko wierzę w to, że książka odniesie sukces, jeśli tylko będzie miała możliwość trafić do szerokiego grona czytelników."
Podczas jednego z ostatnich spotkań autorskich - w których Joanna Terka chętnie uczestniczy - dowiedzieliśmy się, że tytułowe imię głównej bohaterki, mieszkanki planety Kromeria, jest wyrazem sentymentu pani Joanny do nadmorskich "klimatów" i wspomnień. Pisarka jeszcze w tym roku zapowiada kontynuację powieści, zatytułowaną "Jantar i marionetki czasu".
Kontakt z Joanną Terką poza facebookiem: asior_t@o2.pl

Brak komentarzy: