Jantar z mojej wyobraźni.

Jantar z mojej wyobraźni.

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Nadejście mrocznej mgły - Anna Kendall - recenzja

Autor: Anna Kendall

Tytuł: Nadejście mrocznej mgły

Seria: Kroniki Duszorośli  tom 2

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Nadejście mrocznej mgły to druga część Kronik Duszorośli Anny Kendall. 
Ciemność...
Chłód...
Ziemia wypełniająca mi usta...
Robaki w moich oczach...
Gleba więżąca moje odarte z ciała ręce i nogi...
To opis uczuć jakie towarzyszą młodemu Rogerowi, hisafowi, podczas przechodzenia do świata umarłych. Aż ciarki przechodzą człowiekowi po plecach, gdy próbujemy sobie to wyobrazić. 
Po wydarzeniach z pierwszej części powieści, kiedy to młody czarodziej sprowadza ze świata umarłych armię żołnierzy, których nie imają się kule i inne śmiertelne ciosy i doprowadza do tragicznych wydarzeń. Roger wspólnie z Maggie i Jee - chłopcem przygarniętym przez parę uciekinierów, osiedlają się z dala od stolicy Reginokracji. Prowadzą tam karczmę i żyją w miarę spokojnym życiem. Zaradna dziewczyna doskonale radzi sobie z prowadzeniem interesu licząc na odwzajemnienie miłości, którą obdarza Rogera. Ten jednak wciąż myśli o swojej ukochanej Cecylii, którą sprowadził z krainy umarłych nie bacząc na konsekwencje, a własciwie nie zdając sobie z nich sprawy. Cecylia po upływie dwóch tygodni rozpływa się w mgłę i nie ma jej już nigdzie, ani w świecie żywych, ani w świecie umarłych. Podobnie stało się z armią sprowadzoną na ratunek Reginokracji. Chłopak nadal poszukuje Wrzosowiska Duszorośli, miejsca gdzie zmarła jego matka. Poszukiwań nie ułatwia mu fakt, że miejsce to budzi ogólne przerażenie i strach.Roger podczas tych poszukiwań dowiaduje się o sobie wielu nieoczekiwanych faktów, o sobie i swojej nieznanej mu dotąd przeszłości. 
Pewnego jednak dnia sprawy zaczynają się komplikować. Kraj nawiedzają ponownie hordy barbarzyńców rządnych zemsty za zabicie Lorda Soleka, o którego smierć obwiniają właśnie Rogera. Ponadto syn Soleka postanawia porwać przyrzeczoną mu księżniczkę i pojąć ją za żonę zgodnie z obietnicą daną mu przez królową. Jedynym ratunkiem wydaje się być ponowna ucieczka.

Powieść napisana jest barwnym językiem, dzięki czemu z łatwością wyobrażamy sobie przedstawione krainy i postacie. Dzięki kolejnym wyprawom bohatera do krainy umarłych poznajemy ją coraz lepiej i dokładniej. Zachodzą tam jednak nieoczekiwane zmiany spowodowane nierozważnym postępowaniem Rogera, nieświadomego swoich poczynań. Chłopak w miarę upływu czasu zaczyna rozumieć sytuację a my razem z nim.
Książkę czyta się tak zwanym jednym tchem. Druga część daje kolejne ciekawe doznania czytelnikowi i wprawia w zachwyt nad wyobraźnią autorki. Nie ukrywam, że ten gatunek należy do moich ulubionych i jestem zachwycona powieścią po przeczytaniu drugiej części. Pierwsza część nie dała mi takiej satysfakcji jak druga i nie mogę doczekać się kolejnej odsłony.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję portalowi Duzeka.pl

Brak komentarzy: